הפרזנטציה כטיול מאורגן

מי מאיתנו לא היה אי-פעם בטיול או סיור מאורגן?

יש את המדריך שמוביל אותך בין אטרקציות ונקודות ציון מעניינות (או לא) יש קבוצה שנעימה לך (או לא), מזג-אויר נוח (או לא) ומשך זמן שמתאים לך בול (או שנמשך לנצח. או שנגמר מהר מדי).

בפרזנטציה שבמהלכה אנחנו מדברים מול הקהל שעומד לפנינו, כמו בטיול מאורגן, יש קבוצה של אנשים שמאפשרת לאדם אחד להוביל אותה. המסלול בפרזנטציה הוא אמנם תודעתי ולא פיזי, אבל מהות החוויה זהה.

אז מה הדימוי הזה נותן לנו? מה זה אומר על פרזנטציה?

  1. טיול מאורגן זה ויתור על שליטה. אנשים לא מתלהבים לוותר על שליטה אלא אם יש להם סיבה טובה, כך גם כשמדובר על דיבור מול קהל. זה אומר שאנחנו צריכים לתת לקהל שלנו סיבה טובה להקשיב לנו,  גם על ההתחלה וגם תוך כדי המצגת. אחרת הם יברחו ומהר.
  2. בטיול מאורגן אנחנו רוצים לדעת לאן הולכים, ואיפה אנחנו על המסלול. לכן חשוב 'למסגר' את התכנים שלנו באופן שהקהל יוכל להבין מה התפקיד שלהם בתמונה הכוללת.
  3. מדריך טוב הוא קשוב לקבוצה שלו ומגיב אליה. מכירים את המדריכים האלה שנואמים אל עצמם והולכים בלי לשים לב אם מישהו בכלל הולך אחריהם? אל תהיו כאלה!
    יש קהלים שרוצים לעבור מהר על התכנים. יש כאלה שמתעכבים על כל פרט. יש כאלה שהכי רוצים כמה בדיחות ויש כאלה שצריכים רק את התכל'ס. שימו לב לקהל שלכם תוך כדי המצגת. דלגו על השקף המפורט אם זה קהל שלא רוצה פרטים. תתעכבו על פרט שמעניין אותם. אל תהיו נוקשים מדי עם מה שתכננתם מראש – בסוף הרי ה'טיול' צריך להתאים לקהל, אחרת הוא לא שווה.
  4. טיול שבו הולכים בקו ישר הוא לא כיף. אנחנו רוצים גיוון. רוצים שמשהו יוביל למשהו אחר, רוצים איזה אטרקציה לשבור את שיעמום הדרך. כשאתם בונים מצגת או שיעור קחו את זה בחשבון ותנו לקהל שלכם הפוגות בדרך, בעיקר אם מדובר במצגת טכנית או עם הרבה פרטים.
  5. יש משמעות למסלול. האם הטיול שלך הולך מהקל אל הכבד? האם הוא עובר בין נקודות על ציר הזמן? האם זהו מסלול מעגלי שבו הסוף מתחבר להתחלה ונותן לה משמעות? שווה להבין מהו המסלול שבו תעביר את הקהל שלך ולארגן לפיו את התוכן.
  6. בטיול מאורגן, אין מצב שנגיע לאטרקציה המרכזית בלי שהמדריך ייאסוף וילהיב אותנו רגע לפני. אותו הדבר בפרזנטציה. כשמגיעים למסר המרכזי או ללב התוכן שלכם, חשוב להדגיש אותו. לעשת רגע עצירה לפניו, לקחת נשימה, כדי שהקהל ירגיש בחושים שלו ש'הגענו'.
  7. מדריך טיולים מוצלח יעשה הכל כדי שהחבר'ה ייהנו מהטיול. זו גם העבודה שלך בפרזנטציה. וכאן הרבה אנשים נופלים: הם מנסים להתרכז ב"להצליח" במקום להתרכז בקהל שלהם ובמה שקורה איתו. כפי שמלמדים במהלך קורס דיבור מול קהל, חשוב להבין שמי שמעביר פרזנטציה הוא בתפקיד של מוביל (גם אם ההובלה נמשכת 5 דקות). עצתי היא להעביר את המצגת ב-ש-ב-י-ל הקהל שלכם. לוודא שהם הבינו, ראו, שהם איתך. להיות איתם. להסכים לקחת אותם לטיול ולהשקיע בהם (בתקום לשקוע בתוך עצמך…). זה משנה את כל התמונה.

בהצלחה 🙂