איך לגרום לשפת הגוף שלך לפעול בעדך ולא נגדך?

כמו שיש לכל אחד טביעת אצבע ייחודית, כל אדם מאופיין בשפת גוף ייחודית – חותם שיש רק לך. שפת הגוף מלווה אותך לראיונות עבודה, למפגשים חברתיים ואפילו לפגישות רומנטיות בהן חשוב לך להביא את הגרסה הטובה ביותר שלך. 

מכיוון שהתנועה ושפת גוף מורכבת מהרבה ניואנסים וקשורה ישירות למערכת הרגשית, יש קשר ישיר בין ההרגשה הפנימית שלך ברגע נתון ובין השפה שאותה הגוף שלך מדבר

הבעיה מתחילה כשיש פער בין ההרגשה הפנימית לבין מה שרצית לשדר כלפי חוץ. 

האם שאלת את עצמך פעם מה הגוף שלך אומר בזמן הופעה מול קהל, מה הקהל שומע ואיך ניתן לשפר שפת גוף?

 

הגוף מדבר ושומעים אותו בבירור

חשבת שהאיבר הכי דומיננטי בדיבור הוא הפה? מסתבר שטעית.  

הגוף מדבר יותר חזק מהמילים. הקהל שלך (שיכול להיות מראיין, שותף עסקי, לקוח, יזם חשוב או בן משפחה) שומע את הדיבור של הגוף, בין אם הוא מודע לכך או שלא.

והגוף מדבר ללא הפסקה, גם כשהמילים שלך נגמרות. 

נבחין בין שני סוגי מצבים:

מצב א: כשנוח לך מול קהל והגוף משוחרר,
במקרה כזה שפת הגוף מעצימה את המסר ומעמיקה את התקשורת שלך עם הצד השני. 

מצב ב: כשאת.ה בלחץ מלדבר.
במקרה כזה הגוף יעביר לקהל שלך מסר אחר מזה שיוצא לך מהפה. תכל'ס, הגוף ידבר את מה שאת/ה מנסה להדחיק.

מה הגוף שלך מנסה להגיד?

איך לשפר את שפת הגוף?

כל עוד הגוף שלך לא מחובר למילים, הוא יהיה עסוק בלהרגיע את עצמו.

חשוב להבין:
הגוף לא מדבר במילים אלא בתחושות פיזיות ובתנועה (או חוסר תנועה). ויש לו דרכים מגוונות "לדבר".

קבלו 4 'אמירות' שכיחות שמפריעות למילים שלך להשפיע כמו שהתכוונת: 

  • "אל תראו אותי" – אלו הם המקרים שבהם הגוף מנסה להתחבא, להצטמצם או להיעלם מהעין – למרות שהוא במרכז הבמה. האמירה 'אל תראו אותי' תבוא לידי ביטוי בשפת גוף מכווצת, תנועות מכונסות, רגליים משוכלות, ידיים משולבות, גוף שנוטה קצת אחורה, מבט אל המסך ולא אל הקהל, באופן כללי נטייה פיזית כלפי דלת היציאה. 
  • "בואו נברח מכאן" – בטח ראית את זה קורה (לך או לאחרים): ברגע שעולים לדבר, קצב הדיבור מכפיל את עצמו, בקושי אפשר להבין, אין עצירות, אין הפסקות נשימה. דיבור בספרינט. זוהי דרכו של הגוף לזרז את הסיוט שנקרא דיבור מול קהל, כדי לברוח כמה שיותר מהר. במקרים רבים גם המשפטים הרהוטים שהוכנו בבית הופכים למשפטים תמציתיים וקצרים ככל האפשר – כי כזכור המטרה היא לברוח. 

  • "תאהבו אותי" – זהו מקרה שבו המרצה מושקע כולו בלהקסים את הקהל. המון חיוכים מתוקים, והגוף יוצר תנועתיות של פיתוי וקסם. הכל כדי להיות אהוב. אז רגע – למה זה בעייתי? כי המתיקות הזאת לא משדרת אותנטיות, ולא תמיד מתאימה לתכנים המילוליים. לדוגמה: אם את יזמית שרוצה לשכנע משקיעים לשים מאות אלפי דולרים על המיזם שלך אז כדאי שלפחות חלק מהפיץ' ייאמר בטון רציני, קצת כבד, שמשדר ענייניות ויכולת ביצוע מול אתגרים. לפעמים החיוך פשוט לא תורם למסר.

  • "אל תפריעו לי" – הגוף מנסה לשמור על שליטה. הוא יוכל לעבור את הפרזנטציה אם רק הכל יילך בדיוק כמו שהוא תכנן, ולכן שפת הגוף מיועדת לבסס שליטה ולמנוע מהמצב להשתנות יתר על המידה. מה זה אומר? שהתנועתיות תהיה מוגבלת ולרוב תחזור על עצמה בג'סטות קבועות. שבאופן כללי הגוף יהיה נוקשה, המבט לא יסטה יותר מדי, הדיבור יתאפיין בטון נוקשה. לפעמים הגוף גם יעזור לנו להימנע משאלות של הקהל, על-ידי הימנעות מקשר עין או שמירה על רצף דיבור שלא מאפשר לאחרים להתערב. 

 

איך לשפר את שפת הגוף?

נראה לך ששפת הגוף שלך לא בשליטתך? ממש לא!
הקשר בין שפת גוף לבין המחשבות והרגשות שלנו עובד בשני הכיוונים. המחשבה מזינה את הגוף, והגוף מזין את המחשבה.

מה זה אומר?
שאם הגוף שלך ילמד לפעול בדרכים חדשות, זה ישנה גם את ההרגשה הפנימית וכתוצאה מכך שפת הגוף שלך תשתנה גם היא.

לשים לב לגוף במקום לכעוס עליו

יצירת שינוי חיובי בשפת גוף מול אחרים מתחילה בהקשבה. לא החוצה אלא פנימה: למה שהגוף שלך מנסה להגיד.

במקום להתעצבן ולהיות שיפוטי כלפי הגוף או עצמך כשיש חוויה של כשלון או חרדה – מומלץ להתחיל לשים לב: מה קורה לי עכשיו בגוף? מה יכול/ה לעשות כדי לעזור לגוף שלי להתמודד עם הסיטואציה? לקבל את החרדה בלי בקורת, מתוך חמלה ורצון לעזור. 

בתהליכים האישיים ובקורסי העומק שלנו אנחנו מאפשרים לשינוי כזה לקרות, בעזרת כלים פשוטים ומדויקים מעולמות המשחק, האלתור והפסיכולוגיה של התנועה. 

מזמינה אותך להכיר מקרוב את השפה שהגוף שלך מדבר מול קהל, ולהתאים אותה למסרים המילוליים שלך.


למידע על סדנאות לארגונים ועל הקורסים הקרובים כאן בלינק או
בנייד 052-2443004.