איך לבחור את הקורס הנכון לדיבור מול קהל – המדריך המלא!

אוקי, אז הקלדת 'קורס לדיבור מול קהל' בגוגל וקיבלת המון תוצאות…
איך בוחרים את הקורס הנכון?

השאלה היא לא "איזה קורס הכי טוב" אלא "מהו הקורס הכי טוב ומתאים עבורי"
דיבור מול קהל הוא תחום רחב מאד ואישי מאד. למרבה השמחה, זהו תחום מפותח ויש מגוון רחב של קורסים וסדנאות בהיקפים שונים ועם דגשים שונים.

אבל דווקא לאור ההיצע הרחב – חשוב לבחור קורס שמותאם אליך ושייתן את המענה המדויק ביותר לצורך האישי שלך. לכן, הכנה עצמית והבנה של הצרכים שלך תוכל לעזור לך בתהליך הבירור עם נציגי הקורסים.

קורס לדיבור מול קהל

אז הנה 5 שאלות מפתח לבחירת קורס לדיבור מול קהל הנכון עבורך:

1. האם מה שעוצר אותי מול קהל הוא מחסור בידע או ענייו רגשי?

אם הצורך שלך כולל התמודדות רגשית עם פחד-קהל, אז כדאי לך לבחור בקורסים שמעניקים תהליך עומק, ושיש בהם מאפיינים שתומכים בתהליך אישי של המשתתפים ומטפחים אותו. דוגמאות:

  • מנחים קבועים ולא מתחלפים, איתם תיווצר מערכת יחסים משמעותית ותומכת
  • קבוצה אינטימית שמאפשרת להרגיש נוח ולהיפתח
  • קורס תהליכי – 8 שיעורים או יותר
  • התייחסות לפחד-קהל לאורכו של הקורס כולו ולא כנקודה חד-פעמית בסילבוס
  • כדאי לברר מהו הרקע של המנחים: מהי הגישה שהם מביאים

אם חסר לך ידע, למשל כי לא יצא לך לעמוד מול קהל ובא לך לקבל כלים – כדאי לך ללכת על קורסי טכניקה, או קורסים שמציגים הצלחות מפורסמות של אחרים ויתנו לך השראה. בקורסים שממוקדים בידע חדש, סביר שיהיו מרצים מתחלפים מדי שיעור, כל אחד מתחום ידע אחר. זו יכולה להיות סדנה קצרה של מפגש חד-פעמי ועד קורס מתמשך.

2. מהי המטרה שלך: לשדרג את היכולת להתבטא מול אחרים? או להפוך למרצה מקצועי?

למרות שהתחום נקרא 'דיבור מול קהל' – המון אנשים מגיעים לקורסים הללו כדי לשפר את הביטוי וההשפעה דווקא בעשרות רגעים "קטנים" ורגילים, אפילו מול 2-4 אנשים – כמו פגישת צוות, דייט, ראיון עבודה. אם זהו גם הפוקוס שלך, חשוב לשים לב שהקורס מדגיש מיומנויות של העברת מסר, נוכחות והשפעה בלי לבזבז זמן על נושאים כמו הכנת מצגת וכלים מקצועיים שלא בשבילם נרשמת.

3. איזו אוירה עוזרת לך לעשות שינוי?

ישנם קורסים שהאוירה בהם היא 'דוקרנית' ומושחזת. קורסים אחרים מציעים אוירה מעצימה ואמפטית. יש לכך השפעה עצומה על תהליכי הלמידה, בפרט אם אנחנו לוקחים בחשבון שהבטחון העצמי שלך הוא מרכיב בסיסי והכרחי בהופעה אפקטיבית מול קהל.

זו שאלה שלא תמיד תקבלו עליה תשובה ישירה. אפשר להתרשם מהאוירה בשיחה הראשונית, ובמקרה הצורך לשוחח עם בוגרים של הקורס כדי לשמוע עוד.

4. תירגול והתנסות במהלך הקורס – להבין מה זה אומר

אז כן, קודם כל חשוב לוודא שהקורס כולל תירגול והתנסות. כי דיבור מול קהל זו מיומנות פיזית ולא מספיק לשמוע הרצאה על תאוריות, טיפים או הצלחות של אחרים.

אבל מעבר לכך – כדאי לדעת שלמילה 'תירגול' יש משמעויות שונות, בכל קורס זה אומר משהו אחר – וזה עושה הבדל בתוצאה.
ישנים קורסים שבהם התירגול הוא פחות מחצי מתוך השיעור, כשכל שאר הזמן מוקדש להרצאה תאורטית. קורסים אחרים בנויים כתירגול מתמשך ואקטיבי מתחילת השיעור ועד סופו, עם הסברים רלוונטיים בין התירגולים בלבד ללא 'הרצאה'.

 כדאי לשים לב גם לאופי התירגול:
יש קורסים שבהם מתרגלים אך ורק 'בפורמט הישן': בכל פעם משתתף אחד עומד ומדבר מול הקבוצה ומקבל הערות על ההופעה. סוג זה של תירגול היה היחיד המקובל עד לפני 10 שנים, ועבור הרבה אנשים עדיין נראה נורמלי…
בפועל, זהו תירגול מוגבל מאד – הן מבחינת זמן (יש לך 5 דקות בלבד לתרגל מתוך שיעור של 3-4 שעות) והן מבחינת היכולת שלך ליישם את ההערות וללמוד באופן אפקטיבי מהטעויות.

בעשור האחרון התפתח סוג חכם וגמיש יותר של תירגול, המבוסס על 'פירוק והרכבה': מפרקים את מיומנות ההופעה מול קהל למרכיבים פשוטים יותר, מתרגלים בהדרגה את המרכיבים עצמם (למשל: קשר עין. דרכי העברת מסר. ביטוי לא-מילולי. נשימה) ורק בשלב שני מגיעים לתירגול אינטגרטיבי של עמידה מול הקבוצה.
גישת הפירוק והרכבה מאפשרת לשלב תירגולים בזוגות או בשלשות, כך שכולם מתרגלים בו-זמנית ולא רק אחד אחד מול הקבוצה. המשמעות היא הרבה יותר זמן תירגול לכל משתתף, ואפקטיביות גבוהה יותר של למידה והטמעה.

5. פנים אל פנים, זום או בכלל קורס דיגיטלי?

בהקשר של הופעה מול קהל קיים יתרון ברור לקורס פרונטאלי פנים אל פנים, בעיקר אם הוא כולל הרבה התנסות ותרגול. אחרי הכל, הופעה מול קהל היא מיומנות גופנית.

עם זאת, השנה האחרונה לימדה אותנו שזו לא האופציה היחידה.

קורסים דיגיטליים ובזום עשויים לתת לך פתרון ולקדם אותך, בעיקר במקרים שבהם חסר לך ידע או השראה.
אם, לעומת זאת, יש לך אתגר רגשי/גופני מול קהל – כדאי לך לעשות את המאמץ ולהשקיע בהשתתפות פיזית בקורס, גם אם זה אומר נסיעות, זמן, טירחה, כסף. ההבדל שהקורס יעשה בחיים שלך יהיה שווה את זה!

אז אחרי שהבנת את הצורך וההעדפות שלך, השלב הבא הוא ליצור קשר עם 2-3 קורסים שתפסו לך את העין ולבדוק התאמה.
זו ההזדמנות להזכיר שעצם ההחלטה לקחת קורס לשדרוג יכולות ביטוי ודיבור מול קהל היא בחירה מיטיבה (גם אם כרגע זה נראה לך כמו סיוט..). זהו צעד שיאפשר לך להביא את עצמך לקדמת הבמה של החיים שלך.
ברכות והמשך דרך צלחה!

הכותבת היא מייסדת המעבדה לדיבור מול קהל.
למידע על קורסי המעבדה – יצירת בטחון עצמי ונינוחות בהופעה מול אחרים – לחצו כאן.

איך לבחור את הקורס הנכון לדיבור מול קהל